Međuzavisnost ekonomskog rasta i zagađenja životne sredine zemalja Jugoistočne Evrope

Mitić, Petar (2019) Međuzavisnost ekonomskog rasta i zagađenja životne sredine zemalja Jugoistočne Evrope. Doctoral thesis, Univerzitet u Nišu.

[img] Text
Doktorska disertacija Petar Mitic.pdf - Published Version
Available under License Creative Commons Attribution Non-commercial No Derivatives.

Download (3MB)

Abstract

Poslednjih decenija globalno je prisutna želja za postizanjem blagostanja i ekonomskog rasta. Ovo je prouzrokovalo rast upotrebe prirodnih resursa i povećanje emisija gasova koji prouzrokuju efekat staklene bašte, a posebno ugljen-dioksida. To je dovelo do smanjenja energetske sigurnosti, rasta i nestabilnosti cena prirodnih resursa, i klimatskih promena. Akademija, kreatori politika, predstavnici industrija i civilnog društva prihvataju da ekonomsko blagostanje i dobrobit ljudi mora biti cilj koji će se postići bez eskalacije upotrebe prirodnih resursa i negativnih uticaja na životnu sredinu. Iako su razvijene zemlje donekle na dobrom putu da ovaj cilj i postignu, velika neizvesnost predstoji zemljama u razvoju, jer one još uvek nemaju razvijene sve mehanizme i instrumente koji su neophodni. Istraživanja međuzavisnosti kvaliteta životne sredine i ekonomskog rasta značajna su jer pružaju kreatorima politika bolje razumevanje interakcije životne sredine i ekonomske aktivnosti. Ona pružaju kontekst i dodatne informacije kreatorima politika kako bi se olakšao izbor, kreiranje i usvajanje odgovarajućih politika, a u isto vreme ukazuju i na ekonomske i ekološke odnose koji često nisu očigledni i intuitivni. Uz sveobuhvatan osvrt na teorije i faktore ekonomskog rasta i razvoja, kao i na analizu integracije i međuzavisnosti ekonomije i životne sredine, jedan od najznačajnijih doprinosa doktorske disertacije predstavlja detaljan prikaz metodologije i rezultata ekonometrijske analize panel uzročnosti grupe zemalja Jugoistočne Evrope u periodu od 1995. do 2015. godine. Testiranje jediničnih korena u panelu i Johansen-Fisher i Pedroni testovi kointegracije prethodili su Grejndžerovoj analizi uzročnosti baziranoj na vektorskom modelu korekcije greške i Valdovom testu. Rezultati istraživanja nedvosmisleno ukazuju na postojanje dvosmerne dugoročne uzročne veze između realnog bruto domaćeg proizvoda, emisija ugljen-dioksida, upotrebe energije, potrošnje električne energije i bruto investicija u fiksni kapital. Rezultati kratkoročne analize uzročnosti govore u prilog tome da bruto domaći proizvod i bruto investicije u fiksni kapitalu kratkom roku uzrokuju promene u svim drugim varijablama modela. Sa druge strane, emisije ugljen-dioksida, potrošnja električne energije i upotreba energije ne uzrokuju promene u drugim varijablama u kratkom roku. Na osnovu navedenih rezultata izvodi se zaključak da ekonomske varijable u kratkom roku utiču na sve varijable zagađenja životne sredine, dok varijable životne sredine u kratkom roku ne uzrokuju promene u ekonomskim varijablama modela.

Item Type: Thesis (Doctoral)
Additional Information: COBISS.ID=512607842
Uncontrolled Keywords: ekonomski rast, životna sredina, Jugoistočna Evropa, ekonomija životne sredine, Kuznjecova kriva životne sredine, zagađenje životne sredine, Grejndžerova uzročnost
Research Department: Macroeconomics
Depositing User: Jelena Banovic
Date Deposited: 04 May 2020 22:21
Last Modified: 04 May 2020 22:21
URI: http://ebooks.ien.bg.ac.rs/id/eprint/1466

Actions (login required)

View Item View Item